KONTAKT
+48 12 389 20 50
 KATEGORIE
 FILTROWANIE

Kaplica Miłosierdzia Bożego w Szczodrkowicach

Szczodrkowice to miejscowość położona w pagórkowatej dolinie ciągnącej się na wschód od drogi Skała-Kraków. Od początku istnienia wioska należy do parafii Smardzowice. Nazwa miejscowości prawdopodobnie pochodzi od imienia księcia Szczodrego. Ostatnim właścicielem ziemskim był dziedzic Jan Chrzanowski i jego żona Jadwiga (córka Seweryna Borkiewicza). Po parcelacji majątku dokonanej w 1946 roku Jadwiga Chrzanowska – wdowa, wraz ze swoim synem Henrykiem, przebywając do 1949 roku w dworku, sprzedawała ziemię kawałek po kawałku i z tego się utrzymywała. W końcu została wysiedlona i zamieszkała w Skale u pana Jankowskiego; tam zmarła 2 września 1951 roku. Została pochowana w kaplicy rodzinnej Chrzanowskich na cmentarzu w Smardzowicach. Jej syn Henryk umarł w Domu Pomocy Społecznej „Caritas” w Ojcowie.

Mieszkańcy Szczodrkowic są religijni i ofiarni, pamiętając tak o potrzebach Kościoła lokalnego, jak i powszechnego. Na niedzielną Mszę św. uczęszczali do parafialnego kościoła w Smardzowicach (4-7 krn.) Pod koniec lat osiemdziesiątych XX wieku zrodził się pomysł budowy punktu katechetycznego w Szczodrkowicach. Ks. proboszcz Piotr Bugaj wraz z mieszkańcami zaczęli gromadzić materiały i przygotowywać plan budowy. Wydzielenie terenu pod budowę (18 arów) z gruntu szkolnego, załatwiano aż w Ministerstwie Oświaty i Wychowania w Warszawie. W wyniku tych działań przekazano działkę w dzierżawę wieczystą. W 1990 roku religia wróciła do szkół, w związku z tym budowa punktu katechetycznego okazała się niepotrzebna. Podjęto więc decyzję budowy kaplicy. 11 czerwca 1991 roku wytyczono teren pod budowę, a 19 czerwca 1991 r. zaczęto pierwsze wykopy pod fundamenty.

19 września 1992 roku ks. infułat Józef Gurda dokonał wmurowania kamienia węgielnego i aktu erekcyjnego kaplicy p.w. Miłosierdzia Bożego w Szczodrkowicach. Kamień węgielny pod budowę kaplicy poświęcił papież Jan Paweł II dnia 22 czerwca 1983 roku – w czasie pielgrzymki do Polski.

15 października 1995 roku została poświęcona więźba dachowa i dach kaplicy wykonany z blachy cynkowej. 7 kwietnia 1997 roku odbył się w Szczodrkowicach pierwszy odpust w niedzielę Miłosierdzia Bożego.

Architektami kaplicy byli: mgr inż. Berchowska i mgr inż. Robert Techmański. Kierownikiem budowy był mgr inż. Stefan Kursa z Krakowa. Mieszkańcy Szczodrkowic pracowali przy budowie społecznie, nie szczędząc swego czasu i trudu. Uroczystego poświęcenia kaplicy i ofiarowania budynku na cele kultu Bożego dokonał 11 listopada 2008 roku bp Marian Florczyk – biskup pomocniczy diecezji kieleckiej. Do dnia dzisiejszego w kaplicy są prowadzone różne prace.

Zdjęcia kaplicy można znaleść w galerii.
Ogloszenia-duszpasterskie
Ogłoszenia duszpasterskie
Ogłoszenia Duszpasterskie na XV Niedzielę Zwykłą
więcej »
Intencje-mszalne
Intencje mszalne
INTENCJE MSZALNE: 15 - 21 LIPCA 2024 R.
więcej »
  1  


  KONTAKT
Rzymskokatolicka Parafia Matki Bożej Różańcowej
ul. Kościelna 12
32-077 Smardzowice
tel: +48 12 389 20 50
© 2021 Rzymskokatolicka Parafia Matki Bożej Różańcowej w Smardzowicach
Wykonanie web-market.pl
Strona wykorzystuje pliki cookies.