KONTAKT
+48 12 389 20 50
 KATEGORIE
 FILTROWANIE

Święta Małgorzata patronka parafii

Według tradycji pochodziła z Antiochii (Azja Mniejsza), gdzie św. Paweł założył pierwszą gminę chrześcijańską podczas swej pierwszej podróży misyjnej w latach 45-49. Patronka smardzowickiej parafii żyła pod koniec III wieku. Jej imię pochodzi od greckiego słowa margarites oznaczającego perłę. W chwili męczeństwa miała prawdopodobnie 15 lub 24 lata. Co do tego źródła nie są zgodne.

Małgorzata miała być córką pogańskiego kapłana. Po śmierci matki została oddana pod opiekę piastunki, która była chrześcijanką. Ona właśnie doprowadziła ją do wiary i do chrztu świętego.

Za panowania cesarza Dioklecjana (284-305) wybuchło najdłuższe i najokrutniejsze prześladowanie chrześcijan, obejmujące całe imperium rzymskie. Ojciec Małgorzaty, który spostrzegł, że córka jest chrześcijanką, wypędził ją z domu i posłał do pracy w polu. Małgorzata cieszyła się, że mogła cierpieć dla Chrystusa. Wówczas w jej życiu wypełniły się słowa Ewangelii: „Kto kocha ojca lub matkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien”. Wygnana pasła bydło; była spokojna i radosna, bo miała czas na modlitwę. Wymownie brzmią tu słowa Psalmu 45: „Posłuchaj, córko, spójrz i nakłoń ucha, zapomnij o domu twego ojca. Król pragnie twego piękna. On twoim Panem, oddaj Mu pokłon”. Małgorzaty nie złamały groźby ojca. By złamać opór swojej córki, ojciec doniósł namiestnikowi rzymskiemu Olibariuszowi, że jego córka zmieniła wiarę. Namiestnik kazał aresztować świętą Dziewicę. Kiedy zawiodły próby nakłonienia jej do odejścia od wiary, namiestnik nakazał stosować wyszukane tortury: sieczono ją rózgami, szarpano jej ciało hakami i podpalano ogniem. Następnie wrzucono ją do więzienia, grożąc jeszcze większymi mękami. Właśnie wtedy miał się pojawić szatan w postaci smoka i zaatakować ją; odpędziła go znakiem Krzyża świętego. Małgorzata zawierzyła Chrystusowi i wolała oddać życie, niż zdradzić Oblubieńca.

Św. Małgorzata ukochała cnotę czystości i przelała krew dla Chrystusa, a teraz z Nim zjednoczona raduje się na wieki.
„Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą”.

Wierna do końca i uważająca wiarę za najcenniejszą perłę, została więc ścięta mieczem ok. 303-305 roku. Bohaterska śmierć Dziewicy nadała rozgłos jej imieniu.

Święta Męczennica stała się wzorem i natchnieniem dla 11 świętych i 13 błogosławionych o tym samym imieniu. Należała do najbardziej znanych i popularnych świętych w średniowieczu. Była w gronie 14 Wspomożycieli, do których uciekano się w szczególnych potrzebach. W Polsce imię św. Małgorzaty stało się popularne w XIII wieku. Zbiega się to z okresem, kiedy jej kult dotarł również do Smardzowic.

W Smardzowicach uroczystość odpustowa ku czci św. Malgorzaty jest obchodzona 13 lipca. Jest to odpust drugorzędny. Św. Małgorzata jest patronką szczęśliwego porodu i dobrych narodzin. Uciekamy się do niej w pokusach i zwątpieniach, w chorobach wzroku i w cierpieniach wywołanych przez rany. Jest ona również patronką urodzajów i dobrych zbiorów.

Św. Małgorzata ukochała cnotę czystości i przelała krew dla Chrystusa, a teraz z Nim zjednoczona raduje się na wieki. „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą”.
Ogloszenia-duszpasterskie
Ogłoszenia duszpasterskie
Ogłoszenia Duszpasterskie na Niedzielę Trójcy Świętej
więcej »
Intencje-mszalne
Intencje mszalne
INTENCJE MSZALNE: 20 - 26 MAJA 2024 R.
więcej »
  1  


  KONTAKT
Rzymskokatolicka Parafia Matki Bożej Różańcowej
ul. Kościelna 12
32-077 Smardzowice
tel: +48 12 389 20 50
© 2021 Rzymskokatolicka Parafia Matki Bożej Różańcowej w Smardzowicach
Wykonanie web-market.pl
Strona wykorzystuje pliki cookies.