KONTAKT
+48 12 389 20 50
 KATEGORIE
 FILTROWANIE

Ks. Płk. Infułat Dr Władysław Padacz

Rodem z Cianowic (parafia Smardzowice), uczestnik walk o niepodległość w latach 1918-1920. Odznaczony orderem Virtuti Militari i kilkakrotnie Krzyżem Walecznych, poseł na Sejm RP w 1938 roku. Kapelan Pułku Lotniczego w Warszawie, a następnie uchodźców i internowanych żołnierzy Wojska Polskiego w obozach rumuńskich; kapelan „Latających Diabłów” w Wojsku Polskim we Francji, więzień Oflagu, rektor cudem ocalonej przez niego kolegiaty św. Anny w Warszawie, przez 22 lata oddany kapelan Prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego, profesor Warszawskiego Metropolitarnego Seminarium Duchownego, niestrudzony propagator ruchu przeciw-alkoholowego, znakomity literat, znawca prawa kanonicznego, człowiek niezwykłej szlachetności, patriota i wierny sługa Kościoła.

ks. W. Padacz
Urodził się 2 marca 1900 roku w Cianowicach, w rodzinie administratora majątku Dobieckich. Jego matka, Katarzyna z domu Nowakowska, zmarła w młodym wieku w 1915 roku osierocając syna Władysława oraz dwie córki: Zofię i Stanisławę. Była kobietą mądrą i pobożną, żywiącą głęboką cześć do cudownej Pani Smardzowickiej. To dzięki jej modlitwom syn Władysław i córka Zofia z pełną świadomością wybrali drogę służby Bożej - Władysław został księdzem, a Zofia zakonnicą. Ojciec Jan należał do ludzi wszechstronnie wykształconych i głęboko wierzących.

Władysław Padacz w 1924 roku ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim, uzyskując tytuł magistra prawa. Znał biegle trzy języki obce: francuski, niemiecki i rosyjski. W 1924 roku wstąpił do Warszawskiego Metropolitarnego Seminarium Duchownego, a w 1926 roku na polecenie kardynała Kakowskiego, subdiakon Władysław Padacz podjął w Rzymie studia z prawa kanonicznego na Uniwersytecie „Gregorianum”.

25 września 1927 roku przyjął święcenia prezbiteratu w Katedrze św. Jana w Warszawie z rąk biskupa polowego Wojska Polskiego dr Galla. Jedną z trzech Mszy św. prymicyjnych odprawił w Smardzowicach przed obrazem Matki Bożej Różańcowej, której jego przyszłość zawierzyła już wtedy nieżyjąca matka Katarzyna.

Od 1 sierpnia 1952 roku kardynał Wyszyński, doceniając jego pełne trudów i zasług życie, zdolności organizacyjne i umiejętności nawiązywania relacji z ludźmi, mianował go swoim kapelanem, najbliższym współpracownikiem i domownikiem. Na tym zaszczytnym i niełatwym stanowisku ks. dr Władysław Padacz pozostał przez 22 lata, do końca swojego życia.

Dzięki staraniom ks. infułata Padacza 27 sierpnia 1972 roku odbyła się w Smardzowicach uroczysta koronacja obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus, dokonana z upoważnienia papieża Pawła VI. Tutaj także ks. Padacz obchodził swoje 40-lecie kapłaństwa.

26 marca 1974 roku, podczas Konferencji Episkopatu Polski, ks. płk. infułat dr Władysław Padacz odszedł nagle do domu Pana.

Ogloszenia-duszpasterskie
Ogłoszenia duszpasterskie
Ogłoszenia Duszpasterskie na Niedzielę Trójcy Świętej
więcej »
Intencje-mszalne
Intencje mszalne
INTENCJE MSZALNE: 20 - 26 MAJA 2024 R.
więcej »
  1  


  KONTAKT
Rzymskokatolicka Parafia Matki Bożej Różańcowej
ul. Kościelna 12
32-077 Smardzowice
tel: +48 12 389 20 50
© 2021 Rzymskokatolicka Parafia Matki Bożej Różańcowej w Smardzowicach
Wykonanie web-market.pl
Strona wykorzystuje pliki cookies.